90 (212) 210 10 10

Ortopedik Protez ve Ortez

Bölüm Hakkında

Bu program, ülkemizde yaygın olarak bulunan ortopedik protez ve ortez bölümlerine donanımlı teknik eleman yetiştirmek amacı ile meslek yüksek okulu bünyesinde kurulmuş bir programdır. El, ayak ve benzeri organların kaybı durumunda, bu organların işlevlerini kısmen de olsa yerine getirecek olan yapay organların (protezlerin) ya da herhangi bir nedenle desteklenmesi, korunması ve düzeltilmesi gereken vücut kısımlarına uygulanan yardımcı cihazların (ortezlerin) yapımında bir çok tekniklere hakim eleman yetiştirilmesinin önemi açıktır. Donanımlı teknik personele ihtiyacın hızla arttığı, gün geçtikçe daha fazla idrak edilmektedir. Bu program donanımlı teknik personele olan ihtiyaca cevap verecek düzeye sahip sağlık (ortopedik protez ve ortez teknikeri) teknikerleri yetiştirmektedir.Bu program kapsamında değişik nedenlerle kollarını ve bacaklarını kaybeden kişilere söz konusu uzvun ve işlevlerinin yerini tutabilecek protezler ile kas-iskelet ve sinir sistemini ilgilendiren patolojilerde ağrıyı azaltıcı, fonksiyonu arttırıcı, immobilize edici, düzeltici ve destekleyici amaçlarla dayanıklı, estetik ve fonksiyonel ortezleri yapabilecek düzeyde sağlık teknikerlerinin yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

 

Çalışma Alanları

Protez ve ortez teknikerleri, üniversite ve devlet hastaneleri ile özel hastanelerin rehabilitasyon bölümleri ve ilgili protez ve yardımcı cihazlar atölyelerinde çalışabilecekleri gibi kendilerine ait özel atölyeler açarak da mesleklerini uygulayabilirler. Ülkemizde bu alanda yeni açılan ve bilimsel düzeyde protez ve ortez konusunda eğitim, öğretim yapacak olan bu bölüm mezunlarına ihtiyaç çok fazla olup mezunlar kolaylıkla iş bulabilirler.Ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları durumda; biyomedikal mühendisliği, fizyoterapi ve rehabilitasyon lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

 

Dersler Hakkında

Ortopedik protez ve ortez programı müfredatı, çalışma hayatının her kademesinde kullanılabilecek bilgilerin yer aldığı derslerle oluşturulmuştur. Mekanik fizik, protez I, teknik resim, ortez, ortopedi, kinezyoloji-biyomekanik, protezde biyomekanik prensipler programın belli başlı dersleridir. Bu derslerin yanında öğrencilerimize, sağlıkta kalite ve akreditasyon, halk sağlığı, nöroloji, anatomi dersleri de verilmektedir.

Program Başkanı

Ortopedik Protez ve Ortez BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ELEMANLARI

Ortopedik Protez ve Ortez BÖLÜMÜNDE DERS VEREN DİĞER ÖĞRETİM ELEMANLARI

Apply Nişantaşı