90 (212) 210 10 10

İş Sağlığı ve Güvenliği

Bölüm Hakkında

İş sağlığı ve güvenliği (İSG) çalışmaları işyerlerinde iş kazaları ve meslek hastalıklarını ortadan kaldırmayı, üretimin devamlılığını ve işyerindeki verimliliği artırmayı amaçlamaktadır.  Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği alanındaki çalışmalar 2012 yılında çıkarılan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile hız kazanmıştır. Bu kanun ile, işyerlerinde İSG alanında çalışacak nitelikli personel ihtiyacı doğmuştur. İş Sağlığı ve Güvenliği Programı ön lisans mezunları tekniker ünvanı ile mezun oldukları gibi iş güvenliği uzmanlığı sınavına girme hakkı da elde etmektedirler. İş sağlığı ve güvenliği alanında çalışmaların çok da uzun bir geçmişe sahip olmaması, kamu ve özel sektördeki tüm işyerlerini kapsaması ise bu alanda istihdam açığı oluşturmaktadır. İş Sağlığı ve Güvenliği mühendislik, fizik, kimya, ergonomi, hukuk ve iletişim gibi birçok disiplini içerisinde barındıran çok disiplinli bir alandır. Bu programın amacı, çağdaş eğitim metotları ile günümüz koşullarında istenilen donanıma, mesleki bilgi ve deneyime sahip İSG alanında görev yapacak mezunların yetiştirilmesidir.

 

Çalışma Alanları

İş Sağlığı ve Güvenliği programı mezunları farkı sektörden işyerlerinde "İş Sağlığı ve Güvenliği Teknikeri" olarak istihdam edilme imkânı bulacaklardır. Öğrenciler mezun olduktan sonra gerçekleştirilen uzmanlık sınavında başarılı olmaları halinde "İş Güvenliği Uzmanı" olarak çalışabilecektir. Bu programdan mezun olan öğrencilerin İnşaat, Otomotiv, Metal, Maden, Tekstil, Sağlık, Eğitim başta olmak üzere kamu ve özel sektöre ait farklı alanlardaki işyerlerinde iş güvenliği uzmanı olarak çalışma imkanı bulunmaktadır.

 

Dersler Hakkında

İş Sağlığı ve Güvenliği programının müfredatı, öğrencilerimizin gerek çalışma hayatında kullanacağı bilgiler gerekse mezun olduktan sonra girecekleri uzmanlık sınavı müfredatı göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Bölüm içi seçmeli derslerin yanı sıra bölüm dışı seçmeli dersler ile de istedikleri farklı konularda kendilerini geliştirebileceklerdir. Öğrencilerimiz öğrenim sürecinde gerçekleştirecekleri staj sayesinde ise mezun olmadan çalışma hayatına hazırlanmaktadırlar.

 

Program Müfredatı ve Bilgi Paketi

Program Müfredatı ve Bilgi Paketi Türkçe içerikleri için tıklayınız.

Program Başkanı

-

Öğr. Gör. Cahit Yılmaz


İş Sağlığı ve Güvenliği BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ELEMANLARI

İş Sağlığı ve Güvenliği BÖLÜMÜNDE DERS VEREN DİĞER ÖĞRETİM ELEMANLARI

Apply Nişantaşı