90 (212) 210 10 10

Fizyoterapi

Bölüm Hakkında

Fizik tedavi sürekli gelişen ve teknolojik gelişmeyle kendini yenileyen bir sektör olduğundan bu alandaki kalifiye eleman ihtiyacı giderek artmaktadır. Doğuştan veya sonradan kazanılmış engele sahip birey sayısının giderek artışı rehabilitasyon alanında fizyoterapiste yardımcı olacak kalifiye elemana ihtiyacı da artmıştır. Bu bakış açısıyla günümüzde dünyada fizyoterapi ön lisans programları giderek artmaktadır. Program eğitim süreci boyunca yeniliklere ve çağın gereklerine entegre bir şekilde hareket etmektedir. Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu’ nda var olan donanımlar ve gelişen teknolojiye uygun olarak alınan diğer ekipmanlarla eğitim kalitesi desteklenmektedir.Fizyoterapi Programı’ nın amacı; iki yıllık ön lisans eğitim sürecinde devlet hastaneleri, özel hastaneler, üniversite hastaneleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon klinikleri ve özel dal merkezlerinde eksikliği yoğun olarak hissedilen çağdaş bilgi ve beceri ile donanmış, araştırma, sorun çözme yeteneği gelişmiş, kültürel birikime ve iletişime sahip, teknolojik araç ve gereçleri kullanabilen, insan sağlığına ve etik değerlere önem veren fizyoterapi teknikeri yetiştirmektir.

 

Çalışma Alanları

Üniversitemiz, program açma sürecini başlatmadan önce programda eğitimlerini sürdürecek öğrencilerin staj ve iş bulma konularının hızlı ve sürdürülebilir bir şekilde çözülmesini sağlamak için ilgili sektörde faaliyet gösteren önemli temsilcilerle görüşmeler yapmaktadır. Bu doğrultuda söz konusu programda yer alan uygulama derslerinin de sektör temsilcilerinin desteğiyle ilerlemesini sağlamak adına eğitim işbirliğine gitmektedir. Bu işbirliği, program öğrencilerine önemli derecede avantaj sağlamaktadır.Bu bölümden mezun olacak öğrencilerin istihdam alanları şunlardır: Mezunlar, Sağlık Bakanlığı’na bağlı kamu ve özel yataklı / yataksız sağlık kurum ve kuruluşlarında ve rehabilitasyon merkezleri, üniversitelere bağlı yataklı/yataksız sağlık kurum ve kuruluşları, fizik tedavi ve rehabilitasyon klinikleri ve özel dal merkezleri, huzur evleri, kaplıca-kür merkezleri, sağlık turizmine yönelik oteller.

 

Dersler Hakkında

Fizyoterapi programı müfredatı, çalışma hayatının her kademesinde kullanılabilecek bilgilerin yer aldığı derslerle oluşturulmuştur. Fizik tedavide temel ölçme ve değerlendirme, ortez-protez ve rehabilitasyonu, masaj, kinezyoloji programın belli başlı dersleridir.

Program Müfredatı ve Bilgi Paketi

Program Müfredatı ve Bilgi Paketi Türkçe içerikleri için tıklayınız.

Program Başkanı

-

Öğr. Gör. Osman Özkan Arslan


Fizyoterapi BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ELEMANLARI

Fizyoterapi BÖLÜMÜNDE DERS VEREN DİĞER ÖĞRETİM ELEMANLARI

Apply Nişantaşı