90 (212) 210 10 10

Diş Protez Teknolojisi

Bölüm Hakkında

Diş hekimi ve teknisyenin protez üretimi sırasında bir ekip olduğu bilinci, ülkemizde de yerleşmiş durumdadır. Diplomasız diş teknisyenlerinin çalışması ve laboratuar açılmasının önü çıkartılan yönetmeliklerle kapanmıştır. Bu nedenle, laboratuarlarda Meslek Yüksekokulu mezunlarına çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu programı tercih eden öğrencilerin iki yıl boyunca yoğun bir şekilde mesleki, teorik ve uygulamalı eğitim almaları hedeflenmiştir.Bu programdan mezun olan öğrenciler ‘’ Diş Protez Teknikeri ‘’ ünvanı almaktadır. Diş protez teknikerleri, diş hekimince alınan ağız ölçülerinden model hazırlar. Hazırlanan modeller üzerinde; sabit ve hareketli bölümlü protezlerin şekillendirilmesini, döküm yöntemiyle çoğaltılmasını, bunlara tesviye ve cila ile estetik görünüm vererek ağızda kullanılmaya uygun hale getirilmesini sağlar. Çatlayan ve kırılan protezlerin tamirini yaparak, diş hekiminin uyguladığı tedavi süreci boyunca planladığı hareketli ortodontik apareyleri hazırlar.

 

Çalışma Alanları

Bu programdan mezun olan öğrenciler; devlet hastaneleri, diş hastaneleri, üniversite hastaneleri gibi kamu kuruluşlarında oluşturulan diş protez laboratuarlarında, özel sektöre ait laboratuarlarda, özel kuruluşlarda ve hastanelerde iş bulabilmektedirler. Ayrıca mezunlarımızın dikey geçiş sınavına girerek sağlık idaresi, sağlık kurumları işletmeciliği, sağlık kurumları yöneticiliği ve sağlık yönetimi programlarında lisans tamamlama hakkı bulunmaktadır. Programdan mezun olan öğrenciler diş hekimi tarafından planlanan tedavi şekline göre hastadan elde edilen ölçü model ve kayıtlar üzerinde meslek bilgisinin gerektirdiği kuralara bağlı kalarak çene ve yüz bölgesine uygulanan hareketli, sabit diş ve çene protezlerinin laboratuar çalışmalarını yapmaktadır.

 

Dersler Hakkında

Diş protez teknolojisi öğrencilerine; ilk yarıyılında baş boyun embriyolojisi ve anatomisi, diş morfolojisi, protez bilgisi gibi temel teorik dersler verilmektedir. Eğitimin kalan üç yarıyılında ise diş protez teknolojisi bir bütün olarak ele alınarak; porselen protezler, sabit protezler, hareketli protezler, çene yüz protezler ve implant üstü protezler gibi dersler sunulmaktadır. Edinmiş oldukları temel bilgiler pratik uygulamalarla pekiştirilmektedir.

Program Müfredatı ve Bilgi Paketi

Program Müfredatı ve Bilgi Paketi Türkçe içerikleri için tıklayınız.

Program Başkanı

-

Öğr. Gör. Şeydanur Doğan


Diş Protez Teknolojisi BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ELEMANLARI

Diş Protez Teknolojisi BÖLÜMÜNDE DERS VEREN DİĞER ÖĞRETİM ELEMANLARI

Apply Nişantaşı