90 (212) 210 10 10

Diyaliz (Türkçe-İngilizce)

Bölüm Hakkında

Yaşanan teknolojik gelişmeler nedeni ile sağlık hizmeti sunumunda geleneksel ve modern teknikleri uygulayabilen ara personelin ihtiyacı zorunlu hale gelmiştir. Diyaliz tedavisi vücutta birikmiş üre gibi zararlı maddelerin ve aşırı suyun bir membran aracılığı ile vücuttan uzaklaştırılması işlemidir. İlerlemiş böbrek yetmezliğinin tedavisinde kullanılır. Diyaliz tedavisi, bozulmuş böbrek işlevlerinin bir kısmını düzenleyerek yaşamın devam etmesini sağlar. Diyaliz teknikerleri bu tedaviye teknik destek veren elemanlardır. Diyaliz teknikeri; doktorların direktifleri doğrultusunda, diyaliz makinesine bağlanması gereken hastalarla ilgilenir, hastaların günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak diyaliz makinesine bağlanmasını takip eder, makinenin bakımını yapar, kullanıma hazır hale getirilmesini sağlar, hastaların diğer sorunlarıyla ilgilenir, diyaliz makinesinin hastaya bağlanmasından ve kullanılmasından birinci derecede sorumludur. Diyaliz programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’ nda başarılı oldukları takdirde; sağlık memurluğu, hemşirelik, hemşirelik ve sağlık hizmetleri lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

 

Çalışma Alanları

Diyaliz programından mezun olan öğrenciler kazandıkları yeterlikler doğrultusunda başta kamu ve özel olmak üzere tüm diyaliz sağlık hizmeti sunan kuruluşlarda diyaliz teknikeri olarak istihdam edilmektedirler.

 

Dersler Hakkında

Bu programın eğitim süresi 2 yıldır. Diyaliz programı müfredatı, çalışma hayatının her kademesinde kullanılabilecek bilgilerin yer aldığı derslerle oluşturulmuştur. Anatomi, ilk ve acil yardım, tıbbi terminoloji, farmakoloji, diyaliz cihazı ve ekipmanları, beslenme ilkeleri, patoloji, enfeksiyon hastalıkları, diyaliz uygulamaları bölümün belli başlı dersleridir. Bu derslerin yanında öğrencilerimize sağlıkta kalite ve akreditasyon dersleri de verilmektedir.

Program Müfredatı ve Bilgi Paketi

Program Müfredatı ve Bilgi Paketi Türkçe içerikleri için tıklayınız.

Program Başkanı

-

ÖĞR. GÖR. HÜLYA DEMİR


Diyaliz (Türkçe-İngilizce) BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ELEMANLARI

Diyaliz (Türkçe-İngilizce) BÖLÜMÜNDE DERS VEREN DİĞER ÖĞRETİM ELEMANLARI

Apply Nişantaşı