90 (212) 210 10 10

Perfüzyon Teknikleri

Bölüm Hakkında

Günümüzde kalp ve damar hastalıklarından ölümler ilk sıralarda yer almaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının büyük bir bölümünde yapılan ameliyatlar kalp - akciğer pompası ile gerçekleştirilmektedir. Bu pompa sistemi ile kalp ameliyatı sırasında kalp ve akciğerler devre dışı bırakıldıktan sonra tüm dokulara sentetik hatlarla kan gönderilerek hasta yaşamı sürdürülmektedir. Ayrıca kalp ameliyatı öncesi veya sonrası kalp-akciğer fonksiyonları bozulmuş hastalarda kalp ve akciğerleri destekleyici cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazların kullanımıyla hastalar yaşama dönebilmekte veya kalp nakline hazırlanarak yaşam şanslarını devam ettirebilmektedir. Bundan dolayı kalp - akciğer pompası ve destekleyici cihazların hazırlanması, kullanılması ve fonksiyonun devam ettirilmesi hastanın hayatı için çok büyük önem taşımaktadır.Perfüzyon teknikleri programının amacı; kalp damar cerrahı veya anestezist gibi bir uzman hekimin gözetiminde, kalp ameliyatlarında kullanılan kalp-akciğer makinesini, dolaşım veya solunum yetmezliklerinde kullanılan kalp-akciğer destek cihazlarını, böbrek yetmezliğinde kullanılan diyaliz cihazlarını, hemo-diyafiltrasyon ve ototransfüzyon cihazlarını hazırlayıp çalıştıracak ve takip edecek sağlık teknikerleri yetiştirilmesidir. Perfüzyon teknikerinin alan bilgisinin yanı sıra ameliyathane ve anestezi hizmetleri yönetimi hakkında bilgi sahibi olması, hasta, hasta yakınları ve diğer sağlık çalışanlarıyla etkili iletişim kurabilmesi gerekmektedir.

 

Çalışma Alanları

Perfüzyon teknikleri programını bitirenlere “Perfüzyon Teknikeri” ünvanı verilir. Perfüzyon teknikerleri özel ve resmi hastanelerde çalışma olanağı bulabilmektedirler. Mezunlar ayrıca kontenjan açıldığı takdirde dikey geçiş sınavı ile lisans programlarına kayıt hakkı kazanabilirler

 

Dersler Hakkında

Programın eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince öğrenciler; türk dili, yabancı dil, atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi gibi genel kültür derslerinin yanı sıra anatomi, fizyoloji, hematoloji, cerrahi hastalıklar bilgisi, perfüzyon uygulamaları, ekstrakorporeal devreler, kalp hastalıkları ve kardiyovasküler cerrahi, temel ve ileri yaşam desteği uygulamaları, mesleki ingilizce, tıbbi terminoloji gibi dersler teorik uygulanır. Bu alanlarla ilgili teorik derslerin yanında uygulamalı eğitime ağırlık verilmekte, proje ve stajlar teşvik edilmektedir.

Perfüzyon Teknikleri BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ELEMANLARI

Perfüzyon Teknikleri BÖLÜMÜNDE DERS VEREN DİĞER ÖĞRETİM ELEMANLARI

Apply Nişantaşı