90 (212) 210 10 10

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi

Bölüm Hakkında

Biyomedikal cihaz teknolojisi programı; sağlık alanında teşhis ve tedavi amacı ile kullanılan cihazların montajını, koruyucu bakımını, tıbbi cihazlardaki yenilikleri takip ederek adapte olabilen, cihaz alımlarında satıcıların tekliflerini kalite ve maliyet bakımından değerlendirebilen ara elemanları yetiştirmeyi önemsemektedir. Öğrencileri araştırmaya ve uygulamaya teşvik eden, sektördeki gereksinimleri karşılamak için gerekli bilgi ve beceriyi veren ve kendini geliştirmesini sağlayan bir program olmayı amaçlamaktadır. Programdan mezun olan öğrencilere ‘Biyomedikal Cihaz Teknikeri’ unvanı verilir.

 

Çalışma Alanları

Ülkemizde sağlık hizmetlerine verilen öneme bağlı olarak bu mesleğe olan gereksinimler giderek artmaktadır. Bu program mezunları, biyomedikal cihaz teknolojisi sektöründe mal/ hizmet üreten işletmeler ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmektedirler. Tıpta ve biyolojik bilimler alanında kullanılan alet ve cihazları, şemalarına uygun olarak yerlerine monte eder, sürekli bakımını yapar, arıza olunca yerini saptar ve onarır, garanti süresini takip ederler. Biyomedikal cihaz teknikerleri; resmi ve özel hastanelerde, laboratuarlarda, dispanserlerde, tıbbi cihaz yapan fabrikalarda, tıp cihazları tamir ve bakım atölyelerinde veya servislerinde görev yapmaktadırlar. Bu nedenle çalışma ortamları çalıştıkları iş yerine göre farklılıklar göstermektedir.

 

Dersler Hakkında

Biyomedikal cihaz teknolojisi programı ders içerikleri, çalışma hayatının her kademesinde kullanılabilecek bilgileri içermektedir. Bu amaçla program müfredatı; biyomedikal teknolojisi, tıbbi görüntüleme sistemleri, temel elektrik, elektronik derslerinin yanı sıra, tıp cihazlarını anlatan derslerle de zengin bir içerik arz etmektedir. Bu derslerin yanında öğrencilerimize staj imkânları sunulmaktadır.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ELEMANLARI

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi BÖLÜMÜNDE DERS VEREN DİĞER ÖĞRETİM ELEMANLARI

Apply Nişantaşı